Czy drzewko szczęścia przynosi szczęście?

Potocznie ta roślina nazywana jest drzewkiem szczęścia, a tak naprawdę nosi nazwę Crassula ovata.

Czy przynosi szczęście? Tego nikt nie wie, mimo że takie określenie przylgnęło do tej rośliny na zawsze. Z reguły nie stwarza problemów w uprawie i jak na domowe warunki osiąga całkiem niezłe rozmiary, bowiem dorasta do 1m. Ma zielone liście i brązowe pędy. Liście pod wpływem słońca czerwienieją na końcach, choć znane są też gatunki, które mają liście białe na obrzeżach lub z żółtymi plamami. Zdarzają się też odmiany z rurkowatymi liśćmi. Nazwę, którą się także spotyka – Grubosz, nawiązuje do wyglądu liści, które są mięsiste i zgrubiałe. Wszystkie odmiany należące do tego gatunku posiadają tą wspólną cechę, a odmian jest ok. 300. Sukulenty w swoich liściach magazynują wodę, ponieważ tam skąd pochodzą, czyli południowa Afryka, rosną na gorących i suchych stepach. Grubosze przybierają różne formy, można wśród nich spotkać gatunki krzewiaste, płożące się lub tworzące niskie kępy.

Grubosze chyba na dobre zagościły u nas w domach. Chętnie je uprawiamy bo nie mają wielkich wymagań. Sadzimy je w donicach, skrzynkach, a niektórzy tworzą kompozycje z rożnych gatunków. Tam gdzie występują w swoim naturalnym środowisku, często widuje się je w przydomowych ogródkach. W naszym klimacie możemy je wynosić na zewnątrz do ogrodu lub na taras, od maja do września. Ważne jest aby przed przymrozkami drzewko szczęścia znalazło się w domu.

Co lubią grubosze?

Najbardziej słońce i ciepło. Rosną wtedy najładniej i najlepiej. Dlatego najlepszym miejscem będzie dla nich okno od strony południowej. Sukulenty wymagają żyznej gleby, zwłaszcza że w okresie kwitnienia, który kończy się mniej więcej pod koniec września, rosną bardzo intensywnie.

Podłoże jakie trzeba im przygotować to mieszanka uniwersalnej ziemi do kwiatów z dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwirku, który zapewni odpowiednią przepuszczalność. Podlewać należy je systematycznie ale nie obficie. Najlepiej wodę lać na podstawki, w ten sposób powierzchnia w doniczce będzie sucha, co grubosze bardzo lubią.

Crassula setulosa curta (inaczej C. Milfordie) to jedyny gatunek odporny na mróz. W Polsce z powodzeniem można go uprawiać w gruncie. Posiada krótkie pędy, które nie przekraczają 2 cm i rośnie bardzo gęsto. Tworzy bardzo efektowne, zwarte poduchy. Nadaje się do najwyższych partii skalniaków. Na niższe partie skalniaków dobrze jest posadzić cebule niskich tulipanów np. Tulipanów Kaufmanna. Dobrze będą się też prezentowały cebulki hiacyntów lub szafirków. Dzięki temu skalniak w ogrodzie zacznie już „żyć” z początkiem wiosny.