Czym ogrzać dom na wsi?

0 0
Read Time:2 Minute, 20 Second

Czym ogrzać dom na wsi?

Kiedy postanowiliśmy odpocząć od miejskiego zgiełku i przenieśliśmy się na wieś, prędzej czy później staniemy przed dylematem i będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie:czym ogrzać dom i jaki piec zamontować? Jeśli chodzi o montaż pieca to jakikolwiek byśmy nie wybrali nie róbmy tego sami. Montaż kotła do palenia i ogrzewania domu musimy powierzyć fachowcowi, który się na tym zna, w przeciwnym razie nasze bezpieczeństwo oraz wszystkich domowników może być zagrożone. Decyzja czym palić aby w domu było ciepło uzależniona jest od tego jak wygodne życie chcemy wieść na wsi oraz czy sami chcemy produkować paliwo, który zasili kocioł, bo i taka możliwość jest. Jeśli w domu ma być ciepło, a my nie mamy czasu na to, aby często uzupełniać kocioł np. węglem lub innym paliwem stałym to idealne wydaje się rozwiązanie zamontowanie ogrzewania na gaz. Ale znajdą się wśród czytelników i takie osoby, które podniosą głos i powiedzą, że skoro mieszkamy na wsi i chcemy wieść życie ekologiczne to przydałoby się ogrzewać dom za pomocą jakieś biomasy lub innego paliwa ekologicznego. Pamiętajmy jednak, że do spalania paliwa ekologicznego jest potrzebny specjalny piec. Producenci kotłów i w tym wypadku mają dla nas odpowiednie propozycje. Do palenia paliwem ekologicznym najlepszy będzie kocioł na pelety. Pelety są to granulowane odpady drzewne wytwarzane wyłącznie z biomasy. Co prawda jest to większy wydatek niż w przypadku innych kotłów, bowiem za kocioł na pelety należy zapłacić w sklepie od 7-30 tys, ale w tym wypadku jesteśmy w stanie sami wyprodukować sobie paliwo. Wśród tych specjalistycznych kotłów trzeba szukać takich, które mają specjalne urządzenie z komorą przystosowaną do spalania pszenicy, kukurydzy oraz pestek. Kotły na takie biopaliwo mają wysoką sprawność (ok. 90%), a te z wyższej półki zapewnią nam komfort zbliżony do bezobsługowego kotła na gaz lub olej.

A drewno?

Oczywiście należy również do paliw ekologicznych. Do palenia drewnem również potrzebujemy specjalistyczny kocioł. Potocznie takie kotły nazywane są piecami na holzgas, ale tak naprawdę są to kotły zgazowujące drewno i uważane są za piece najnowocześniejsze na rynku, jeśli chodzi o palenie drewnem. Są oczywiście różne opinie na temat palenia drewnem, bo przecież popiół po spaleniu możemy użyć jako nawozu w ogródku ale pamiętajmy, że drewno pali się szybko, a las rośnie wolno.

Węgiel brunatny ekologicznym opalem

Mamy jeszcze sposób palenia, który ma długą tradycję rzec by można, mianowicie palenie węglem. I tu na uwagę zasługuje węgiel brunatny, który co prawda posiada mniejszą kaloryczność niż węgiel kamienny, mniej więcej o 30% ale cena jego jest bardzo atrakcyjna. Ponadto coraz częściej mówi się o węglu brunatnym w kontekście cennego nawozu zwiększającego zawartość selenu w warzywach oraz silnego działania odchwaszczającego. W Polsce możemy pochwalić się złożami tego węgla w Koninie, Bełchatowie i Turowie, a niedawno odkryto nowe złoża prawdopodobnie największe na świecie, są to złoża w okolicy Legnicy, Ścinawy oraz Prochowic.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Czarnuszka to również aromatyczna przyprawa, którą warto stosować w kuchni.
Next post Miód w Stolicy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.