Do Windowsa nie trzeba już kupować antywirusa?

0 0
Read Time:2 Minute, 31 Second

Każdy, kto na nowo stawia swój system albo kupuje komputer, najczęściej rezygnuje z oprogramowania antywirusowego, które zostało zarejestrowane w urządzeniu. Jesteśmy od lat przyzwyczajeni do tej praktyki z kilku powodów. Przede wszystkim antywirus zainstalowany razem z systemem jest ważny tylko przez kilkadziesiąt dni. Po tym, czasie trzeba wykupić licencję.

Innym powodem jest własna decyzja jako użytkowników. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że sami chcemy sobie wybrać takie oprogramowanie, które nam odpowiada. Tak samo jak sami decydujemy, czy chcemy sobie zagrać w jakąś zwykłą grę przygodową, czy też może chcemy zdobyć w kasynie gry jednoręki bandyta owoce, tak samo też przypadku programu antywirusowego, chcemy mieć absolutną autonomiczność w sferze dokonywania takich wyborów.

Ostatnie szczegółowe analizy i recenzje specjalistów z branży jasno jednak pokazują, że Windows jest już na tyle dobrze chroniony przed złośliwym oprogramowaniem, że instalacja dodatkowego antywirusa nie jest konieczna. Czy rzeczywiście Microsoft Defender wystarcza?

Windows zbiera najwyższe noty

Oczywiście opinie Windowsie nie są przypadkowe i coraz większa ilość ekspertów, którzy charakteryzują się opiniami obiektywnymi, zwraca uwagę na bardzo dużą skuteczność. Przykładem jest Instytut Badawczy AV-Test powszechnie uważany za niezależny, który kolejny raz wystawił właśnie najwyższe noty systemowi oferowanemu przez Microsoft. Czym to będzie skutkować?

Na pewno może się to odbić na zainteresowaniu oprogramowaniem antywirusowym. Producenci takich programów muszą, więc przygotować się na zmniejszone zainteresowania ich produktami. Oczywiście zmiana nawyków potencjalnych użytkowników tak szybko nie będzie zintensyfikowania, ale należy to brać pod uwagę. Jak wszyscy pamiętamy, przez lata Windows niezbyt dobrze radził sobie z milionami rozmaitych szkodliwych programów, które starały się wykraść dane albo wymuszać okup, czy też może zamieniać nasze komputery osobiste serwery spamu. Te czasy najwyraźniej mijają.

Odruchy użytkowników Windowsa

Aktualnie po zakupie komputera nie tylko rezygnujemy coraz częściej z oprogramowania antywirusowego, ale również nie instalujemy innego. Niemal wszyscy konsumenci zwracają uwagę, że gdy kupujemy program antywirusowy albo ściągamy jego darmową wersję, to automatycznie jesteśmy atakowani rozmaitymi reklamami. Pojawiają się prośby o wykupienie dodatkowych funkcji. Jeżeli się na to zgadzamy, to oczywiście musimy się spodziewać, że będzie to wpływać negatywnie na wydajność, a nawet stabilność komputera.

Od lat, więc zwracano uwagę na to, aby problem był rozwiązany u źródła. Jak widać, specjaliści odpowiedzialni za produkcją tego globalnego systemu operacyjnego wzięli sobie do serca wymogi użytkowników i Windows został odpowiednio zabezpieczony. Oczywiście ta funkcja antywirusowa i zabezpieczająca będzie stale ulepszana, o czym użytkownicy zawsze będą powiadamiani. Należy jednak pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu.

Zabezpieczenie Windowsa – teoria i praktyka

Tak jak uczy nas teoria i powszechna opinia specjalistów z Microsoftu, Windows ma bardzo mocne zabezpieczenia gwarantujące ochronę przed złośliwymi atakami. Kluczową rolę odgrywa tu właśnie moduł Microsoftu Defender. Wszyscy jednak pamiętamy trochę dawniejsze dzieje funkcjonowania popularnego systemu, gdy posiadał on antywirusa zwanego jako Security Essentials. Jak wiemy, w powszechnej opinii do skutecznych raczej nie należał.

Na szczęście jednak uległo to bardzo intensywnej zmianie i to już dawno. Potwierdzają to rozmaite niezależne testy. W zestawieniach Microsoft Defender wypada tak samo skutecznie, jak najbardziej znane i najczęściej rekomendowane antywirusy na całym świecie. W efekcie uzyskuje tak samo wysokie noty, jak Avira, G Data, McAfee, Kaspersky.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %

Tagi:

  • https://bergmannkuchnie pl/do-windowsa-nie-trzeba-juz-kupowac-antywirusa/
Previous post Czym się cechuje krzesło skandynawskie i jak dopasować je do wnętrza?
Next post Co może nam dać psychoterapia?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.