Drukarki – ze świata cyfrowego na papier

Znajdziemy je w niemal każdym biurze. Dość duże, mniej lub bardziej hałaśliwe urządzenia peryferyjne, których zadaniem jest reprezentacja plików zapisanych na dysku (lub pamięciach typu flash) na nośnikach bliższych człowiekowi – papierze, czasem folii. Na przestrzeni dziesięcioleci rozwinęły się trzy główne klasy urządzeń drukujących. Drukarki igłowe, atramentowe i laserowe. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy predestynujące je do różnych zastosowań, ale o tym w dalszej części artykułu.

Drukarki laserowe

Na wstępie wałek (bęben) światłoczuły jest elektryzowany napięciem rzędu kilkunastu kilovoltów. Światło lasera lub diod elektroluminescencyjnych (LED) rozładowuje uzyskane napięcie w miejscach tak, by stworzyć swego rodzaju mapę wydruku podzieloną na kształty, gdzie zostanie elektrostatycznie przyciągnięty toner (będący materiałem nanoszonym na papier) i gdzie go nie będzie. Następuje wywołanie – przeniesienie toneru z magnetycznego wałka na stworzoną mapę wydruku. Potem poprzez dotyk wspomagany ładunkiem przeciwnego znaku, którego źródło znajduje się za papierem, toner przenosi się nań. Utwalenie wydruku następuje w drodze przejścia wydruku między rozgrzanymi wałkami. W przypadku drukarek kolorowych, proces jest powtarzany dla każdej z czterech barw podstawowych (Cyan, Magenta, Yellow, blacK – CMYK).

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe, najbardziej rozpowszechnione na rynku użytkowników indywidualnych, wykorzystują do druku tusz (rozpuszczalnikowy, pigmentowy bądź ich kombinację) wyrzucany z wielu dysz (z których każda operuje tylko jedną z barw – najczęściej jest to taki sam model CMYK, jak wspomniany powyżej). Nanoszenie tuszu na nośnik wydruku jest realizowane jedną z dwóch metod:
– metodą piezoelektryczną, w której piezoelektryczne kryształy pod wpływem naprężeń mechanicznych spowodowanych przez ładunki elektryczne wyrzucają atrament z głowicy lub wciągają go, zapobiegając przypadkowym kroplom na gotowym wydruku,
– metodą termiczną, w której elementy grzejne rozgrzewając się, tworzą pęcherzyk pary tuszu, co powoduje wyrzucenie kropli z dyszy.
W związku z zasadą działania ten typ drukarek nazywa się potocznie „plujkami”.

Drukarki igłowe

Drukarki igłowe są podtypem drukarek mozaikowych. Niegdyś był to najczęściej spotykany typ drukarki komputerowej. Na skutek rozwoju innych technologii wydruku został wyparty, ale nadal cieszy się powodzeniem w pewnym zakresie zastosowań.
Wykorzystują taśmę barwiącą, która nanosi wydruk na papier za pośrednictwem matrycy punktowej, w której igły wysuwają się (wtedy ma miejsce ich interakcja z podłożem) bądź wsuwają, pozostając nieistotne dla wydruku.
Niewątpliwie są to najbardziej hałaśliwe drukarki na rynku, nie oferują też wysokiej jakości wydruku (wydruk w kolorze oferuje niewiele modeli, dominuje zdecydowanie tryb monochromatyczny). Ich zalety to jednak niskie wymogi co do jakości papieru i środowiska pracy, a także możliwość wyduku na papierze samokopiującym, dzięki czemu są pożądane np. do wydruku faktur w sklepach, hurtowniach.

Serwis drukarek w Poznaniu – AKTE

Oferujemy usługi serwisowe drukarek, specjalizujemy się głównie w naprawie i konserwacji drukarek laserowych i igłowych. Jeśli chcą Państwo skorzystać na współpracy z naszym wykwalifikowanym i posiadającym wieloletnią praktykę personelem technicznym, zapraszamy do kontaku z nami.