usg nadgarstka Warszawa

Nadgarstek jest nieodłącznym elementem budowy anatomicznej każdego z nas. To dzięki niemu wszystkie obciążenia i ruchy dłoni przenoszone są na kończynę górną. Często z tego powodu dochodzi w jego obrębie do zwyrodnień i urazów. Cierpi także ręka w momencie upadku, bo zwykle upadając, robimy to na tzw. ,,wyciągniętą rękę’’. 

Aby ocenić budowę, więzadła, ścięgna i nerwów, wykonuje się w tym celu usg nadgarstka Warszawa. W szybki sposób możemy kontrolować stan naszego nadgarstka, a przede wszystkim ocenić nerwy, które często tworzą nacisk, będący bezpośrednią przyczyną doskwierających nam dolegliwości. Dodatkowo usg nadgarstka Warszawa daje możliwość wykonania, tzw. metody badania dynamicznego’’, co polega na analizie pracy ścięgien. oraz więzadeł, przy wykonywaniu ruchu. 

Kiedy konieczne jest wykonanie usg nadgarstka Warszawa?

usg nadgarstka WarszawaZwykle usg nadgarstka Warszawa zlecane jest przez lekarza w momencie, kiedy pacjent uskarża się na przewlekły ból, czy też zapalenie. Innym równie istotnym i poważnym objawem są zaburzenia czucia. Definitywnym skierowaniem pacjenta na wykonanie badania ultrasonograficznego będzie obecność wyczuwalnego guzka, a także niestabilność stawu, czy zaburzenie jego ruchomości. Czasem potrzebna jest ocena nerwów, głównie po to, by określić zespoły uciskowe, jak cieśń nadgarstka. Badanie można wykonać także, kiedy chcemy ocenić, jak rozległy jest uraz, a widoczne zmiany, które zaszły nie mają podłoża patologicznego. 

Jak przeprowadzane jest badanie usg nadgarstka Warszawa

Zwykle przed badaniem usg, jak w każdym przypadku, lekarz nakłada w odpowiednim miejscu żel. Eliminuje to tym samym powstawanie pęcherzyków powietrza, które mogłyby zaburzyć obraz i przewodzenie fal ultradźwiękowych. Kolejno przykładana jest głowica urządzenia do badanego miejsca i wówczas oceniane jest wnętrze kości, stawu, ścięgna, aparatu skokowego i więzadłowego, nerwów czy błon maziowych. Zwykle po badaniu pacjent otrzymuje opis badania. Do takiego badania nie musimy poczyniać żadnych dodatkowych przygotowań, poza przyniesieniem ze sobą swojej dokumentacji medycznej, jeśli taką posiadamy. Jedynie w sytuacji, w której mamy w tej okolicy założony gips czy opatrunek, badanie może być niemożliwe. 

Co obejmuje badanie usg nadgarstka Warszawa?

Ogólnie ujmując, z medycznego punktu widzenia oraz anatomicznej budowy człowieka, usg nadgarstka obejmuje takie obszary jak: jamy stawów nadgarstka, jamy stawów śródręczno-paliczkowych, zarysy kości nadgarstka, śródręcza i palców, przepukliny, mięśnie krótkie ręki, przedział chrząstki trójkątnej, pokazuje więzadła nadgarstka, pokazuje mięśnie ścięgna prostownika, mięśni długich, mięsni długich zginacza, mięsnie dźwigacza dłoniowego. Jak widać więc jest badaniem szczególnie obszernym i obrazowym. Pozwala na rozpoznanie, każdej najmniejszej zmiany i przyczyny bólu lub dyskomfortu.