Warto pamiętać, że wszelkie zmiany w progach podatkowych zaczęły obowiązywać od 1 października 2019 roku.
Ponieważ nowe przepisy weszły w życie w trakcie roku, nie możemy robić rozliczenia się za cały rok po obniżonych stawkach. Stawka dla pierwszego progu podatkowego uwzględnia miesiące, gdy podatnicy byli objęci podatkiem na starych zasadach.
Od 2020 roku zmieni się sposób obliczania zaliczki na poczet podatku dochodowego w momencie przekroczenia pierwszego progu podatkowego. Podstawą do obliczenia podatku stanowi dochód rozumiany, czyli różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania, kwota jest pomniejszona o odliczenia ustawowe, takie jak składki na ubezpieczenia społeczne.
Gdy przekroczymy pierwszy próg podatkowy 2020 to będzie to skutkowało brakiem możliwości odliczenia ulgi podatkowej, tak więc płatnik nie pomniejszy zaliczki o 43,76 zł. Inaczej będzie w przypadku pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, ponieważ one przysługują zawsze, nie ważne czy pracownik przekroczył pierwszy próg podatkowy, czy też nie. Zmiana ta w praktyce może okazać się bardziej korzystna dla pracowników, szybciej bowiem zapłacą oni większy podatek, co z kolei zniweluje dopłaty podczas rozliczenia rocznego.
Na wysokość miesięcznego czy też rocznego dochodu pracownika wpływać będzie wartość potrącanych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. W celu ustalenia, czy pracownik osiągnął już roczną granicę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bierze się pod uwagę narastający od początku roku przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast do celów podatkowych i sprawdzenia kwot przedziałów skali liczy się narastający dochód, a więc przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika oraz koszty uzyskania przychodów. Zatem są to dwa różne pojęcia.
Obniżką podatku objęci zostaną podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W rzeczywistości obejmuje ona wszystkich uzyskujących przychody mając podpisaną umowy o pracę, umowy o dzieło i zlecenia, prowadzenia działalności gospodarczej, jak również emerytury i renty. Jako prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się także formę spółek osobowych. Taka stawka podatku będzie obowiązywała także w przypadku dochodów z tytułu prawa majątkowego, czyli np. sprzedaży praw autorskich. Według Ministerstwa Finansów ze zmian tych skorzysta ponad 20 milionów polaków.
Intencją do wprowadzenia zmian było zmniejszenie obciążenia podatkowego w stosunku do przeciętnych podatników. W praktyce chodzi o to, żeby jak najwięcej środków z kwoty brutto trafiało do kieszeni pracownika. Ponieważ wraz ze zmianą progów podatkowych zwiększyły się prawie dwukrotnie koszty uzyskania przychodu, niższa będzie także podstawa do naliczenia podatku.
Jak co roku podatki są zmora każdego z nas, ale warto do jakiej kwoty obowiązuje próg pierwszy, a od jakiej już drugi. Mowa tutaj o rocznych dochodach.