Specyfika stopy.

Stopa odgrywa ważną rolę, łącząc poszczególne kości ze sobą np. kość łódkowata czy klinowata to punkt przyczepu mięśni podudzia. W stopie zlokalizowanych jest wiele stawów, np. staw skokowy, staw Choparta, czy Lisfranca. Stopa ze względu na swój mechanizm i rolę, jaką spełnia w organizmie, ulega urazom, kontuzjom oraz licznym przeciążeniom. Wszystkie te przypadłości muszą być przeleczone, gdyż zaniedbania ze strony stopy mogą przynieść poważne konsekwencje, jak również doprowadzić może do przeciążania stawów znajdujących się powyżej tj. kolanowego, biodrowego, a nawet obciążenia dla całego kręgosłupa.

Rehabilitacja stopy. Warszawa. Do najczęstszych patologii w obrębie stopy zalicza się:

– Uszkodzenie (zerwanie) ścięgna Achillesa. Po zebranym wywiadzie chorobowym z pacjentem oraz po zdiagnozowaniu schorzenia przygotowuje się program rehabilitacyjny oparty na odpowiednich ćwiczeniach i właściwie dobranych zabiegach osteopatycznych. Słabe ukrwienie ścięgna sprawia, że okres regeneracji może wydłużyć się nawet do kilka tygodni.

– Ostroga piętowa – rehabilitacja tej przypadłości polega na https://bodymove.pl/rehabilitacja-stopy/ostroga-pietowa-dolna-warszawa/ zastosowaniu terapii manualnej tkanek miękkich, artykulacji i manipulowaniu stawów stopy. Skutecznym zabiegiem jest tzw. sucha igłoterapia – nakłuwanie (likwidowanie) bolesnych punktów spustowych z poziomu mięśniowo- powięziowym oraz terapia fali uderzeniowej.

– Skręcenie stawu skokowego- jest poważnym urazem, którego nie wolno bagatelizować, nieleczona rozerwana torebka stawowa (zwichnięcie) może doprowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego. Plan leczenia uzależniony jest od stopnia urazu, wieku pacjenta oraz poziomu jego aktywności fizycznej. Terapia w początkowej fazie obejmuje zmniejszenie obrzęku, a następnie włącza się zabiegi manualne i odpowiednie ćwiczenia rozluźniające strukturę blokującą. Terapię uszkodzonego stawu skokowego wspomaga się tzw. igłoterapią suchą oraz taśmy kinesiologytaping stabilizujące naruszony staw skokowy.

– Paluch koślawy (Hallux) – w leczeniu tego schorzenia pomocna jest terapia manualna poprawiająca mobilność tkanek oraz terapia taśmami kinesiologytaping.

– Zapalenie rozcięgna podeszwowego – wykorzystuje się tutaj technikę terapii manualnej opartej na manipulacji mięśniowo –powięziowej, rozluźniającej oraz techniki tapingu i suchej igłoterapii (DryNeedling).

– Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego – rehabilitacja pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu skokowego polega na wzmocnieniu i usprawnieniu chorego stawu poprzez ćwiczenia wzmacniające mięśnie i ćwiczenia kontroli statyczno-dynamicznej. W wielu przypadkach stosuje się kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polegające na oklejaniu bolesnej części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami mające na celu złagodzenie bólu.

Leczenie pourazowych i pooperacyjnych stanów stopy i stawu skokowego powinno opierać się na rehabilitacji. Właściwe metody postępowania usprawniającego praktycznie całkowicie odbudowuje funkcje uszkodzonych stawów i ścięgien. Prowadzi do zmniejszenia bólu i obrzęku kończyn.