
Wraz ze wzrostem emigracji na północ kontynentu, wzrosła również popularność wykończenia wnętrz w stylu skandynawskim. Ważnym elementem wystroju skandynawskiego są tekstylia, które oprócz pełnienia funkcji użytkowej, stanowią również element dekoracyjny. Podobnie jak cały styl wykończenia wnętrz, tekstylia skandynawskie nawiązują do natury i dowołują się do minimalistycznego życia. Stworzone z naturalnych składników, znajdują zastosowanie w każdym wnętrzu.
Trudno szukać w skandynawskim pomieszczeniu sztucznych materiałów takich jak poliester, nylon czy akryl.
Zamiast ich do produkcji tekstyliów wykorzystywana jest bawełna, wełna, len, jedwab czy tkanina jutowa. W zależności od tego do czego będzie wykorzystywana dana tkanina można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tekstyliów skandynawskich.
Pierwsze z nich charakteryzują się lekkością i zwiewnością, najczęściej służą jako firany i zasłony. Dodają one lekkości pomieszczeniom, w których są zawieszone. Nadają im również przestronności, sprawiając, że są jaśniejsze, co ma duże znaczenie w półmrocznych regionach skandynawskiego półwyspu.
Tkaniny ciężkie, puszyste i miękkie wprowadzają do zimnych pomieszczeń odrobinę ciepła. Z takich tkanin wykonywane są pledy, dywany i koce. Ich zadaniem jest zmiana zimnej atmosfery pomieszczenia w przytulny kącik.
Ostatnim rodzajem tekstyliów są te o standardowej teksturze. Wykonywane są z nich poduszki oraz pościel.
Kolorystyka, w jakiej wykonywane są tekstylia wpisuje się raczej w jasne barwy i tony. Najczęściej jest to biel, beż, ecru oraz jasny szary. Ciemne kolory mogą występować jako akcenty i bardziej w dodatkach. Elementem dekoracyjnym są tkaniny w mocnych kolorach, stanowiących pokrycia krzeseł, narzuty czy poduszki. Wzornictwo na tekstyliach skandynawskich sprowadza się głównie do figur geometrycznych. Ponadto, w skandynawskich pomieszczeniach królują wzory zaczerpnięte z natury, takie jak motywy kwiatowe czy wizerunki zwierząt.