Stal – obalamy mity

Stal – obalamy mity

Wielu inwestorów przed zleceniem prac projektowych zastanawia się czy konstrukcja stalowa będzie odpowiednim materiałem budowlanym. Wszak w środowisku krążą zarówno doskonałe opinie, jak i kilka krzywdzących mitów, które niniejszym postaramy się rozwiać.

Na samym początku możemy się spotkać z zarzutem dotyczącym słabej odporności na ogień, oraz korozję. Są to argumenty jak najbardziej na miejscu, gdyż stal posiada niski próg cieplny przy którym zaczyna się niebezpiecznie odkształcać, oraz w większości stopów nie jest najodporniejsza na wroga zwanego rdzą. Jednak – konstrukcje stalowe Kraków nie są w swoich newralgicznych punktach pozostawione gołe i wystawione na działanie niebezpiecznych czynników. Elementy przenoszące naprężenia są odpowiednio z zewnątrz zabezpieczone przed ewentualnym pożarem i skutecznie izolują stal od ognia i jego temperatury. W przypadku rdzy wszystko zależy już tylko od zasobności portfela inwestora. Można niektóre elementy „schowane” pozostawić bez zabezpieczenia i pozwolić by zebrały trochę rdzy, lub też całość odpowiednio pokryć farbą antykorozyjną. Na każdy problem jest rozwiązanie.

Kolejnym argumentem jest rzekoma niska żywotność całej konstrukcji. Gdy w perspektywie jest budowa hal magazynów, chcielibyśmy aby użytkować ją jak najdłużej. Jednak i tutaj nie ma się czym martwić. Prawidłowo i zgodnie ze sztuką zabezpieczona konstrukcja stalowa może służyć nawet kilkaset lat. Nie obędzie się bez żadnych małych renowacji w międzyczasie, jednakże sama konstrukcja jest bardzo wiekowa.

Chciałoby się w tym miejscu walczyć z kolejnymi wątpliwościami, jednak tak naprawdę więcej ich nie ma. Stal to doskonały materiał budowlany, wykorzystywany w każdym rodzaju konstrukcji tworzonych przez człowieka. Od drapaczy chmur, przez mosty, na halach produkcyjnych kończąc. Niebywała plastyczność, stosunkowo niska cena i dostanie do dyspozycji ogromnych połaci przestrzeni użytkowej to tylko niektóre i najgłośniejsze zalety konstrukcji stalowych.

Previous post Daj się zauważyć
Next post Wyjazd za rumuńską granicę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.