upoważnienie

0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Upoważnienie

Jeżeli mamy zamiar, aby inna osoba w naszym imieniu podjęła się danych działań w określonym temacie oraz aby mogła wykonać wyznaczone czynności warto abyśmy napisali odręcznie upoważnienie. Jest to taki dokument, dzięki któremu upoważniamy wyznaczoną osobę do wykonania ważnych dla nas czynności w naszym imieniu. Upoważnienie powinno być spisane i wyrażone jasno i rzetelnie. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu, wyrażonemu na piśmie możemy z powodzeniem upoważnić osoby trzecie do podejmowania różnorakich działań, oraz występowania w naszym imieniu przed wszelkimi organami władzy.

Pismo takie jest tak jakby pozwolenie, aby dokonać określone czynności wyznaczone przez osobę, która je zleca. Pełnomocnictwo pozwala wyrazić wolę przez osobę, której też udzielono pełnomocnictwa w określonym przez mocodawcę zakresie. Przyjmuje się, że do zawarcia umowy w naszym imieniu, udziela się pełnomocnictwa, natomiast do złożenia samych dokumentów udziela się upoważnienia. Wyraża ono wolę osoby, która upoważnia osoby trzecie do wykonywania danych czynności, jak i wolę osoby, która przyjmuje upoważnienie i zobowiązuje się do wykonywania tej woli. Upoważnienie jest niczym pełnomocnictwo, dlatego, że przez nie upoważnia się daną osobę, do wykonywania określonych czynności w imieniu i na rzecz podmiotu, który to udziela pełnomocnictwa, lub też jest do niego upoważniony.

Co zatem powinno zawierać spisane upoważnienie, tytuł samego pisma, czyli „upoważnienie”, data oraz miejscowość, wszystkie dane osoby upoważniającej, adres do korespondencji, wszystkie dane osoby upoważnionej, oświadczenie woli, oraz określenie jej celu, podpis osoby upoważniającej oraz pieczątka firmy, gdy organem upoważniającym jest firma.

Dokument ten powinien przede wszystkim wyrażać czyjąś wolę. A ponieważ zazwyczaj tak jest to miedzy upoważnieniem a pełnomocnictwem nie ma zupełnie żadnej różnicy. Zarówno w jednym jak i w drugim ważne jest upoważnienie określonej osoby do dokonywania czynności w imieniu i na rzecz podmiotu, któremu pełnomocnictwa lub upoważnienia udzielono. Różnica polega na tym, że upoważnienie to pozwolenie na wykonywanie czynności powierzonych przez upoważniającego, a pełnomocnictwo pozwala na wyrażanie woli przez osobę, której pełnomocnictwa udzielono, w określonym przez mocodawcę zakresie. Różnica jest tylko w jednym, bo skoro chcemy, aby ktoś zawarł jaką sumowe w naszym imieniu to wtedy udzielamy mu pełnomocnictwa. Natomiast w przypadku, gdy chcemy, aby ktoś złożył stosowne dokumenty piszemy upoważnienie.

Musimy tez ujednolicić czy jest to stała czy jednorazowa czynność i jaki charakter ma upoważnienie. Tekst dokumentu musi być skonstruowany w taki sposób aby jasno określić, do jakich działań lub czynności upoważniać będziemy konkretna osobę.

Może zaistnieć sytuacja, gdzie osoba upoważniona ma zbyt duże uprawnienia, tutaj osoba upoważniająca musi wziąć pod uwagę możliwość przekroczenia przez upoważnionego zakresu czynności, do których wstępnie została powołana. Natomiast zbyt wąskie upoważnienie może spowodować brak działania. Ważne, abyśmy przed napisaniem upoważnienia, dostatecznie dobrze przeanalizowali, do jakich czynności upoważniamy daną osobę i wszystkie te informacje szczegółowo zawrzeć w treści dokumentu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post KOD CVC
Next post pożyczka online

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.