Wojna patentowa

Patent to narzędzie ochrony własności intelektualnej. Okazuje się, że patent to silna broń, która może być skierowana przeciwko konkurencji i jednocześnie jest niezłym instrumentem marketingowym. Tyle, że ze sprawą patentu wcale nie jest tak łatwo. No bo czy da się ustalić np. Kto wymyślił koło? Otóż okazuje się, że tak. W roku 2001 pewien prawnik z Australii zgromadził komplet dokumentów, dzięki którym oficjalny patent na koło i jednocześnie pełne prawa do tego wynalazku sprzed tysiącleci. Prawnik ów chciał w ten sposób zdemaskować nieudolność i luki australijskiego prawa jeśli chodzi o patenty. Za ciosem poszły firmy informatyczne i wielkie koncerny tej branży. Otóż Apple wytoczył proces Samsungowi, o to że skopiował jego pomysły zastosowane w iProduktach. Apple twierdzi, że skopiowane zostało wszystko tzn. Koncept ekranu jego kolor, kształty ikonek i tableta, a nawet zaokrąglenia. Firma Apple zarzekała się, że to ona wymyśliła wszystkie koncepcje dotyczące tych produktów, jednakże Samsung nie pozostał dłużny i jako dowód przywołał film „Odyseja kosmiczna 2011” z roku 1968, gdzie w jednej ze scen aktorzy korzystają z podobnych urządzeń. Miało to dowieść, że firma Apple skradła koncepcję Stanleya Kubricka. Brzmi ta historia dość nieprawdopodobnie, ale od tamtej pory patent stał się cenionym towarem i każdy może pozwać każdego.

Firmy wykupują inne firmy aby zdobyć ich patenty

Google w sierpniu tego roku wydało 12,5 mld USD zakupując Motorolę. Google wydało te pieniądze, aby przejąć wraz z firmą Motorola 17000 patentów oraz 7500 patentów, o których uznanie firma Motorola się stara. Była to największa transakcja w historii Googla.

Kolejnym przykładem jest firma Mountain View odkupiła ponad 1000 patentów od IBM.Firmy gromadzą patenty trochę na wszelki wypadek, gdyby trzeba było stoczyć wojnę z konkurentami.

Wszystkie patenty są narzędziami umożliwiającymi usunięcie z rynku niewygodnych konkurentów, dlatego właśnie mimo że to proceder bardzo kosztowny to największe koncerny informatyczne i elektroniczne gromadzą patenty.

IT – Microsoft ugrał najwięcej – Informatyczna obsługa firm w Poznaniu

Otoż firma IT – Microsoft postanowiła nieco zmienić taktykę. Swoich adwokatów zamieniła na mediatorów, dzięki czemu osiągnęła o niebo lepsze wyniki niż konkurenci. I tak np. z każdego urządzenia marki HTC do Ballmera płynie 5 USD, dzięki czemu na tym jednym producencie firma z Redmond zarobiła ok. 150 mln USD. Samsung również z każdego sprzedanego smartfona oddaje ok. 15USD. Okazało się, że w ten sposób tym przebiegłym sposobem Microsoft na konkurencyjnym systemie zarabia więcej niż na swoim Windows Mobile. Szacuje się nawet, że zarobki te są pięciokrotnie większe.